Zasady i kryteria przyjęcia

  • Dzień Pluszowego Misia

    27 listopada w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Krasnoludki i Tygryski już od rana maszerowały do swoich sal z ulubionymi pluszakami. Dzieci śpiewały piosenki o misiu, gimnastykowały się z misiami, słuchały też ciekawostek o niedżwiedziach. Tygryski obejrzały bajkę "Przygody misia Uszatka", degustowały miodek jak prawdziwe misie i jadły pierniczki misiowe. Na koniec wykonały misia techniką origami. Krasnoludki pod opieką pań przygotowały tosty z nutellą i bananami. Wykonały też pracę plastyczną przedstawiającą misia, Wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i słodycze.

  • Uczymy się o zdrowym żywieniu

    "Co jest zdrowe, co jest złe, każdy przedszkolak doskonale wie". W tym tygodniu przedszkolaki z grupy Tygryski zajmowały się zdrowym odżywianiem. Dzieci dowiedziały się co należy często jeść a czego unikać, jak zdrowo się odżywiać a także dlaczego trzeba ograniczać słodycze i słodkie napoje. W trakcie zabaw starszaki utrwalały zdobyte wiadomości i wykonały własną piramidę zdrowego żywienia. Podsumowaniem całego tygodnia było wykonanie przez dzieci zdrowego śniadania. Dla przedszkolaków były to z pewnością pouczające zajecia, które poszerzyły ich wiedzę na temat zdrowego odżywiania.

  • Zajęcia kulinarne w grupie Krasnoludków

    Maluszki w ramach swoich zajęć spotkały się z Panią Kucharką, obejrzały kuchnię, jej wyposażenie oraz usłyszały ciekawostki o jej pracy.Same też zaangażowały się w wykonanie soku owocowego oraz herbatki rozgrzewającej.

  • Święto Niepodległości

    Z okazji zbliżającego się  święta 11 listopada w piątek dzieci przyszły do przedszkola  odświętnie ubrane. Przedszkolaki dowiedziały się, że Polska po 123 latach niewoli odzyskała niepodległość. Historię Polski powinni znać wszyscy ponieważ jesteśmy Polakami. Tygryski i Krasnoludki wspólnie odśpiewały hymn Mazurek Dąbrowskiego.Była to niezwykle podniosła chwila.

  • Dzień Postaci z Bajek

    7 listopada przedszkolaki z grupy Tygryski i Kradnoludki obchodziły Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Dzieci przebrane za bohaterów z bajek z radością bawiły się do dziecięcych przebojów. Rozwiązywały róznorakie zadania wykazując się znajomością bajek i baśni.Przedszkolaki otrzymały pamiątkowe dyplomy, Był to dzień który sprawił dzieciom niezapomnianych wrażeń.

  • Czcimy pamięć zmarłych

    We wtorek udaliśmy się na cmentarz, poniewaz przed nami dzień Wszystkich Świętych. Przedszkolaki wiedzą, że 1 listopada gromadzimy się na cmentarzach, żeby zapalić znicz i pomodlić się  za dusze naszych bliskich. Dzieci zgromadziły się przy grobie ks.L. Pustelaka i odmówiły modlitwę za jego duszę oraz zapaliły światełko.

     

  • Pasowanie na Starszaka

    "Wszyscy pięknie dziś ubrani, uśmiechnięci, uczesani. Dzień ten w sercach nam zostanie, bo dziś będzie pasowanie". W dniu 25 października w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość "Pasowania na Starszaka". Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie, wokalne i taneczne. Po części artystycznej starszaki złożyły obietnicę: zgodnie się bawić w przedszkolu, pomagać kolegom i być dzielnym przedszkolakiem. Następnie Pan Dyrektor pasował przedszkolaków za pomocą magicznego ołówka na starszaków. Na koniec dzieci dostały pamiątkowe dyplomy i słodkie upominki.

  • Wycieczka do MDK

    W dniu 23.10.2023 r. dzieci z przedszkola były na wycieczce w Łańcucie. W MDK-u obejrzały przedstawienie pt. "Niezwykła wycieczka, na każdym kroku bajeczka" kieleckiego Teatru Lektur. Dzieci aktywnie brały udział w przedstawieniu: klaskały, machały, nawoływały i śmiały się. Sztuka ta dostarczyła wielu przeżyć i na pewno na długo zostanie dzieciom w pamięci.

  • Dzień Edukacji Narodowej

    14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowaj. Z tej okazji grupa Krasnoludki przygotowała program artystyczny. Dzieci w ten sposób podziękowały wszystkim pracownikom za ich pracę i złożyły życzenia zdrowia, radości a także dużo cierpliwości.

  • Powitanie jesieni

    "Liście się złocą w całym lesie, to znak właśnie, że już jesień. Lasem, łąką, polem, chodzi ze złocistym parasolem”. Pierwszego dnia jesieni dzieci z naszego przedszkola powitały Panią Jesień. Przedszkolaki ubrane w barwy jesienne wzięły udział w zajęciach i zabawach o tematyce jesiennej. Na początku zaśpiewały piosenkę pt. "Idzie jesień", a później rozbudziły swoje zmysły poprzez ścieżkę sensoryczną, przygotowaną z darów jesieni. Na koniec zajęć wykonały pracę plastyczną pt.: „Pani Jesień".

  • Dzień Przedszkolaka

    "Wszyscy swoje święto mają, tańczą skaczą i śpiewają. Przedszkolaki przykład dają i też swoje święto mają". 20 września dzieci z naszego przedszkola świętowały Dzień Przedszkolaka. Były tańce i zabawy przy wesołych piosenkach, baloniki, fotobudka a także słodki poczęstunek. Na koniec dzieci dostały pamiątkowe dyplomy, medale i drobne upominki.

  • Dzień Kropki

    15 września dzieci z naszego przedszkola obchodziły Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto, które ma na celu pobudzanie kreatywności, talentu, pomysłowości i odwagi w pokonywaniu trudności. Przedszkolaki zapoznały się z historią powstania tego święta a następnie obejrzały krótki filmik o Vashti. Dzieci wzięły udział w wielu zabawach w których głównym bohaterem była kropka. Był to dzień pełen wrażeń i zabawy.

  • Ogłoszenie

    Zapraszamy rodziców na zebranie, które odbędzie się dnia 06.09.2023 r. (środa) w budynku Szkoły Podstawowej.

  • Mamo , tato , własnie zostałem przedszkolakiem!!!

    Mamo! Tato!
    Właśnie zostałem przedszkolakiem i potrzebuję waszego wsparcia:

    Przed wyjściem do przedszkola 


    Stwórzcie poranny rytuał, da mi on poczucie bezpieczeństwa. Może to być wspólna pięciominutowa zabawa, wysłuchanie lub zaśpiewanie ulubionej piosenki, a może opowiecie mi historię o tym jak Wy chodziliście do przedszkola? 

    W szatni przedszkolnej


    Spróbujcie żegnać się ze mną czule, ale szybko. Wiem, jakie to trudne, ale postarajcie się uodpornić na moje łzy. Pamiętajcie, że one są moim sposobem na stres i rozstanie. Zwykle jednak szybko zapominam o smutku. Pamiętajcie, że Wasze zdenerwowanie i niepewność wyczuje natychmiast a wtedy … będę protestować jeszcze głośniej. Wymyślmy razem, co mogę zabrać do przedszkola, co doda mi odwagi i pocieszy.


    Zawsze dotrzymujcie danego słowa.


    Jeżeli obiecujecie, że będziecie w pobliżu, bądźcie tam i nigdzie nie odchodźcie. Zawsze mówcie mi, co zamierzacie. Jeśli będziecie chcieli wyjść z przedszkola powiedzcie mi o tym, nawet jeśli wiecie, że się rozpłaczę. Nie martwcie się, jest ze mną Pani wychowawczyni, która na pewno mnie przytuli. Jeśli będziecie chcieli powiedzieć mi, o której mnie odbierzecie, to nie mówcie, że będziecie za trzy godziny, bo ja nie wiem ile to jest. Lepiej jak usłyszę, że przyjdziecie po obiedzie, po odpoczynku, po podwieczorku. I nigdy się nie spóźniajcie. Nie chcę pomyśleć, że zapomnieliście o mnie.


    Rozmawiajcie pozytywnie o przedszkolu


    Pamiętajcie, że wszystko, co mówicie na temat przedszkola wpływa na to jak w nim się czuję. Wiem, że macie prawo do przeżywania własnych emocji - ale to są sprawy dorosłych. Ja jestem dzieckiem i bardzo chciałbym słyszeć jedynie spokojne i pełne szacunku opinie. Motywujcie mnie do przedszkola w sposób pozytywny – podkreślając często ile już udało mi się osiągnąć. Opowiedzcie najbliższym o moich sukcesach (najlepiej przy mnie) - ale nie koloryzujcie.


    Odbiór dziecka z przedszkola 


    Dbajcie o dobrą komunikację z moimi wychowawcami. Osoby opiekujące się mną powinny znać moje mocne i słabe strony oraz kłopoty, z jakimi właśnie się borykam. Pytajcie nie tylko o czy zjadłem obiad, ale jakie poczyniłem postępy, czy nawiązuję kontakty z rówieśnikami, w jakim stopniu jestem samodzielny.  
    Nigdy nie porównujcie mnie do innych dzieci. Nie ma reguły, co do czasu trwania i przebiegu adaptacji. Mam prawo przechodzić ją tak,  jak przechodzę. 


    Samodzielność


    Pomóżcie mi stać się samodzielnym przedszkolakiem. Bądźcie cierpliwi, kiedy będę długo  sam się ubierał, zakładał i wiązał buty, jadł samodzielnie posiłek czy radził sobie w toalecie. Bądźcie przy mnie i wspierajcie mnie, ale nie wyręczajcie w tych czynnościach.

     

    Za rok będziecie wspominać moje pierwsze kroki w przedszkolu patrząc na to jaki jestem samodzielny i ile już umiem !!!

     

  • Jak przygotować dziecko do przedszkola?

    Jak przygotować dziecko do przedszkola?

    • przygotuj dziecko: mów o przedszkolu, odwiedzaj je, pokaż plac zabaw, weź udział w zajęciach adaptacyjnych ( jeśli takie organizuje placówka),poznaj kolegów, którzy też idą do tej samej grupy, jeśli to możliwe;
    • mów językiem pozytywów: życz dziecku dobrej zabawy w przedszkolu, miłego dnia, zachęć do zbudowania wielkiej wieży z klocków. Unikaj komunikatów, które budują strach albo przekonanie, że przedszkole to nieprzyjemne, groźne miejsce: “Nie bój się”, “Przykro mi, ale muszę iść”, “Dasz sobie radę”, unikaj smutnego, rozżalonego tonu – staraj się przenieść na dziecko entuzjazm, pozytywne emocje, radość
    • daj czas: na rozmowę przed przedszkolem, na uspokojenie się w domu, na wybranie zabawki do przedszkola, spokojne ubranie się, na zapomnienie czegoś z domu i powrót po to, jednak staraj się przed samym wejście do sali załatwić sprawy w miarę szybko: pożegnaj się z dzieckiem, przekaż je nauczycielowi, idź – nie obawiaj się, wszystko będzie dobrze
    • stopniuj czas pobytu dziecka w przedszkolu – na początku niech dziecko spędza w przedszkolu tylko kilka godzin, z czasem – możesz to zmienić, jeśli dziecko będzie się czuło komfortowo
    • dotrzymuj umów, nie oszukuj: nie uciekaj, gdy coś odwróci uwagę dziecka, nie oszukuj “Pójdę do samochodu i zaraz wracam” – dziecko Ci ufa, dzięki temu, czuje się bezpiecznie – niech tak zostanie
    • buduj rutynę poranną: dzięki temu unikniecie wielu stresów, dziecko będzie wiedziało co zaraz nastąpi i będzie na to lepiej emocjonalnie przygotowane, możecie np. żegnać się zawsze w ten sam sposób “Buziak, przytulas i czas na zabawę!”
    • daj dziecku “kawałek domu” – dzięki ulubionej zabawce dziecko poczuje się lepiej
    • zaufaj nauczycielowi lub podziel się z nim miłym komentarzem. Daj znać, że rozumiesz jak trudny to dla niego czas!

     

  • Adaptacja.

    Adaptacja jest to trudny czas. Czas zmian dla dzieci, rodziców jak i nauczycieli. Dziecko musi przystosować się do nowych warunków otoczenia, poznać nową organizację dnia, zaakceptować inną niż do tej pory pozycję społeczną – w przedszkolu przebywa przecież w licznej grupie rówieśniczej. Jednak przede wszystkim adaptacja nierozerwalnie łączy się z rozstaniem z rodzicami. 

    Pojęcie adaptacja pochodzi z łacińskiego słowa – adaptatio, czyli przystosowanie do nowego środowiska, do nowych sytuacji, warunków. Człowiek przystosowany to taki, który osiągnął wewnętrzną równowagę, jest kreatywny, twórczy, potrafi działać w zespole, podejmuje różne wyzwania, radzi sobie w trudnych sytuacjach. Adaptacja ma ogromny wpływ na dalszy rozwój oraz samorealizację człowieka.

    Pójście przez Wasze dziecko do przedszkola może niewątpliwie być sytuacją trudną dla całej rodziny. Dziecko, dla którego dotychczasowym światem byliście Wy i Wasz  dom, staje przed koniecznością pójścia
    w zupełnie nowe miejsce, w którym rytm dnia codziennego toczy się inaczej niż w domu. Nie mniejsze trudności możecie sami przeżywać. Zostawiacie swoje małe pociechy na parę godzin z dala od siebie, nierzadko z myślą czy maluch sobie poradzi.

     

    Wiek przedszkolny

    Dziecko kończące 3. rok życia wkracza w nową fazę rozwojową nazywaną średnim dzieciństwem. Jest to okres w życiu dziecka od 3 do 6 roku życia i stanowi czas, w którym przygotowuje się do podjęcia roli ucznia.

    Charakterystyczną zmianą w tym okresie jest m.in. zmiana w kontaktach z rówieśnikami.

    Najbardziej widoczna jest w zabawie, podczas której dzieci zaczynają wchodzić w interakcje z innymi dziećmi, podejmują współpracę, planują zabawy, co prowadzi do nawiązywania przyjaźni. W ten sposób dziecko zdobywa doświadczenie bardzo ważne w tym okresie jego rozwoju.

    Koniec trzeciego roku życia to również czas, kiedy Wasze dziecko nabywa tzw. dojrzałość przedszkolną– czyli pewien stopień rozwoju fizycznego, psychicznego oraz społeczno-emocjonalnego i jest uzależniona od tego, jak rozwijało się dziecko we wcześniejszych etapach.

    Warto więc wiedzieć, że nie każdy trzylatek osiągnie stopień rozwoju równy jego wiekowi. Wynika to bowiem z tego, że każde dziecko jest jedyne w swoim rodzaju oraz że tempo w jakim się rozwija jest różne – jeden trzylatek szybciej się czegoś nauczy, a inny tę samą umiejętność opanuje trochę później.

    Po czym poznać, że Twoje dziecko osiągnęło poziom dojrzałości pozwalający mu na pójście do przedszkola:

    Dojrzałość dziecka do pójścia do przedszkola można poznać na podstawie zdolności nawiązywania kontaktów społecznych – przyjrzyjcie się np., czy Wasze dziecko bawi się z innymi dziećmi czy woli sam/sama się bawić oraz czy potrafi samodzielnie wykonywać pewne czynności, do których zaliczamy:

    – mycie rąk
    – umiejętność samodzielnego jedzenia
    – samodzielne korzystanie z toalety
    – umiejętność samodzielnego ubierania się
    – rozpoznawanie swoich rzeczy
    – znajomość własnego imienia i nazwiska

    Opanowanie tych czynności jest bardzo ważne również dlatego, że pozwala Waszemu dziecku na łagodniejszy start w nowym środowisku, jakim jest przedszkole oraz ma wpływ na poczucie bezpieczeństwa
    i niezależności dziecka.

    Czynniki emocjonalne

    Między 2. a 6. rokiem życia Twoje dziecko coraz lepiej rozumie emocje własne i innych, uczy się regulowania emocji, dzięki temu może nawiązywać pozytywne kontakty z dorosłymi i rówieśnikami.

    Wynika to z kształtowania się umiejętności zaradczych, które pozwalają dzieciom wpływać na zachowania
    i uczucia innych poprzez wyrażanie własnych uczuć np. przytulanie się.

    Dziecko nabiera wtedy wprawy w pocieszaniu innych, droczeniu się, żartowaniu z innymi. Wasz maluch w tym okresie zaczyna przeżywać i rozumieć coraz większe spektrum emocji, dlatego ważne jest, abyście potrafili odpowiednio reagować na uczucia Waszego dziecka.

    Czynniki społeczne

    Rozwój umiejętności społecznych u dzieci jest bardzo różny i wpływają na niego postępy w pozostałych sferach rozwoju dziecka. Ważnym elementem kształtowania się umiejętności społecznych jest zabawa.

    Kontakty społeczne w zabawie przyjmują różną postać: od zabaw samotnych, w których dziecko nie przejawia jeszcze aktywności społecznej poprzez zabawy równoległe oparte na naśladownictwie zachowań rówieśników, do społecznych form zabawy, w których dzieci ustalają między sobą poszczególne role, np. w zabawie w dom – jedna dziewczynka jest mamą, druga córką a chłopiec wciela się w rolę taty.

    Warto zwrócić uwagę na pewne zachowania waszego dziecka, które mogą ułatwić adaptację
    w przedszkolu, a są nimi :
    – dziecko dobrze znosi nieobecności mamy – np. zostaje pod opieką innych członków rodziny, nie płacze gdy tylko nie widzi mamy.
    – dziecko z własnej inicjatywy oddala się od mamy, nie trzyma się kurczowo jej ręki – np. będąc na spacerze dziecko idzie w stronę innych dzieci, które wzbudzają zainteresowanie, nie oglądając się za mamą.
    – wykazywanie chęci zabawy z innymi dziećmi – np. będąc na spacerze czy placu zabaw, maluch wyraża zainteresowanie innymi dziećmi, chce się z nimi bawić (należy pamiętać, że bawienie się osobne, lecz w grupie innych dzieci, również jest formą zabawy i kształtuje późniejszą chęć wspólnej zabawy).

     

    Etap jakim jest pójście dziecka przedszkola najczęściej Rodzice przeżywają bardziej niż dzieci. Jest to jak najbardziej zrozumiałe, jednak jeśli nie opanujemy swoich myśli i emocji, to będzie nam bardzo trudno wesprzeć te maluchy. Powiedzenie, że "Dzieci chłoną wszystko jak gąbka" wcale nie jest przereklamowane – chłoną wszystko. Zatem jeśli Ty, Mamo – jego ostoja bezpieczeństwa i główne źródło informacji będziesz niespokojna, ono też będzie. Będzie sobie myślało „Jeśli Mama aż tak się denerwuje to znaczy, że coś jest nie w porządku.” A przecież jest w porządku, bo to naturalny kolejny etap w życiu każdego dziecka.

     

    Milion pytań w głowie


    Pytanie "Jak ten mój malutki Skarb sobie tam sam poradzi?" jest już swego rodzaju mantrą. Otóż, PORADZI SOBIE!  Trzeba tylko zaufać swojemu dziecku – bo te małe Istotki posiadają niesamowite umiejętności przystosowywania się do nowych sytuacji. Przeważnie poziom naszego stresu okazuje się nieadekwatny do tego co się dzieje w rzeczywistości.


    Na pewno nie ma dnia, żebysmy nie zastanawiali się czy Panie w przedszkolu zrobią wszystko tak jak My. Otóż, na pewno nie zrobią. Zrobią inaczej, ale też dobrze, a Wasze dziecko się do tego z pewnością przyzwyczai. Trzeba zaufać nauczycielom - to osoby, które radzą sobie z maluchami nie od dziś.Jeśli coś będzie nie tak – Panie zadzwonią. 

    Płacz jest normalny


    Z pewnością mamy już wizje Naszego kochanego dziecka jak płacze i nie chce się rozstać w szatni. Dzieci, które nie płaczą w procesie adaptacji należą naprawdę do wyjątków? Rozumiem, że płacz jest czymś co Mamom trudno znieść. Warto jednak pamiętać, że płacz jest naturalnym odruchem dziecka w sytuacji dla niego trudnej. Dzieci, tym bardziej jeśli jeszcze nie mówią, właśnie za pomocą płaczu komunikują to, że jest im źle. A jest im źle, bo zostają bez Mamy, która do tej pory była z nimi praktycznie przez cały czas. W takich sytuacjach nie mów „No już nie płacz, wszystko jest dobrze”, bo przecież nie jest dobrze skoro dziecko płacze. Nazwij w zamian to co się dzieje z dzieckiem: „Jest Ci smutno, bo nie chcesz rozstawać się z Mamą? Mhmmm, rozumiem.” Następnie przytul, powiedz, że kochasz, i że wrócisz o umówionej porze dnia. Tego rodzaju wsparcie jest dla dziecka wbrew pozorom niesamowicie pomocne.

     

    Zaufajmy i dajmy czas


    Musimy pamiętać, że Twojemu dziecku nie będzie działa się krzywda, będzie miało świetną opiekę, a Panie na pewno się nim zajmą i nie zostawią go samego jak będzie płakać. Te osoby zrobią wszystko, żeby Twoje dziecko zaadaptowało się tam jak najlepiej.


     Adaptacja to proces, który trwa nawet kilka tygodni. Musimy dać dziecku czas, a z każdym dniem powinno być lepiej, kroczek po kroczku. Te trudne początki miną, a za jakiś czas Twój maluch będzie sam biegł z radością do sali, niejednokrotnie zapominając się pożegnać lub prosząc, aby przyjechać później kiedy będzies chciała go popołudniu odebrać.

  • Wakacje

  • Zakończenie roku szkolnego w przedszkolu

    W czwartek w naszym przedszkole odbyła się uroczysta akademia z okazji zakończenia roku szkolnego. W obecności rodziców i Pana Dyrektora maluszki i starszaki przedstawiły przygotowany program artystyczny. Były wiersze, piosenki i tańce . Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i bajki. Dla niektórych był to ostatni dzień w przedszkolu. Naszym absolwentom życzymy sukcesów w szkole.

  • Spotkanie z trenerem piłki nożnej

    20 czerwca odbyło się spotkanie z tatą Aleksandra O, który jest trenerem. Zaprezentował strój, w jaki piłkarz ubiera się na mecz. Pokazał też jak prawidłowo należy kopać piłkę. Starszaki aktywnie uczestniczyły w zajęciach. Trener poinformował je gdzie można zapisać się do szkoły piłki nożnej. Dzieci wręczyły Panu dyplom i podziękowały za wspólnie spędzony czas. Franek  w nagrodę   za  zaangażowanie   na boisku i umiejętności otrzymał kubek a pozostałe dzieci naklejki.

  • Wyjście do Szkoły Podstawowej na spektakl

    16 czerwca przedszkolaki udały się do Szkoły Podstawowej na bajkę w wykonaniu uczniów klasy I-III. Mieliśmy okazję oglądać naszych absolwentów w roli aktorów, Stroje, oprawa muzyczna, dekoracje zrobiły na nas duże wrażenie. Przedszkolaki w skupieniu oglądali występy swoich kolegów. Wykazali sie oni niezwykłym talentem.Czekamy na kolejne występy.

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Przedszkole Publiczne w Handzlówce
    Handzlówka 109a
    37-123 Handzlówka
    gm. Łańcut
  • 17 2264217
    17 2250065

Galeria zdjęć